KAMIENIE NA SZANIEC 2014. Recenzja filmu

11 marca MOJE RECENZJE

Dnia 8 marca 2014 roku byłem z delegacją 59 Drużyny Harcerskiej Ptaki Ptakom w kinie na najnowszym filmie w reżyserii Roberta Glińskiego pt. „Kamienie na szaniec”. Niestety, mimo tego, że film jest wzruszający, nie jest adaptacją książki Aleksandra Kamińskiego o tym samym tytule.

billboard_kamienienaszanie

Bohaterowie filmu to warszawscy nastolatkowi z dobrych, warszawskich i inteligentnych rodzin nie bojący się ryzyka, harcerze Szarych Szeregów, którzy kochają się z dziewczynami, kłócą się z rodzicami i nie są pewni czy walczyć. Niestety, Gliński w filmie zbyt bardzo uwspółcześnił fakty i mity.

Film budzi niesmak ponieważ nie odzwierciedla historii „Rudego”, „Zośki” i „Alka”. Gliński przedstawił ich jako dzisiejszych, zbuntowanych 20latków podważających autorytet. Nie są zdyscyplinowani, a wiadomo. oraz pojawiają się sceny, których w powieści nie ma, np. seks głównego bohatera czy pościg samochodem za więźniarką do nieistniejącego już więzienia na Pawiaku (przy ul. Pawiej). Było to lekceważenie zagrożenia. Za takie zachowania wtedy się po prostu ginęło.

W filmie zostały ukazane również straszne sceny, jak np. tortury Jana Bytnara w więzieniu na warszawskim Pawiaku czy próba samobójcza Zośki, kiedy jego dziewczyna mówi, by najpierw ją zabił. Wzruszająca jest rozmowa Rudego z ojcem, kiedy ojciec mówi do niego: „Jestem z ciebie dumny synu”. Były też sceny wesołe, jak np. matka Rudego pyta go co go boli, a on ze śmiechem odpowiada: „Ten palec mamusiu”.

Samej Warszawy nie widać w ogóle – zdjęcia były kręcone na pl. Rybnym na lubelskiej starówce. Większość scen nagranych jest w zamkniętych pomieszczeniach czy w kadrach zamkniętych gdzie widać tylko małą witrynę sklepową lub kawałek ulicy, moim zdaniem powinno się ukazać więcej Warszawy oraz więcej scen z okupacją. Sceny związane z wojną były widoczne rzadko, tylko w momencie kiedy zostali rozstrzelani Warszawiacy, i jak już wcześniej mówiłem – straszne tortury Bytnara.

Przeciwko temu filmowi buntowały się środowiska harcerskie. Wiele osób uważa, że w filmie Glińskiego życie głównych bohaterów zostało „spornografizowane”, a wiadomo że oni sobie w tamtych czasach pozwalali tylko na niewinne pocałunki. Film budzi wiele zastrzeżeń również środowiska Armii Krajowej.

„Zośka” był chłopakiem niezwykle skromnym, a słyszę, że w filmie pana Glińskiego to zarozumiały bufon i do tego przeklinający. Pseudonim swój zawdzięczał temu, że był bardzo delikatny, nieużywający nawet słowa „cholera”. Boję się, że fałszywie został przedstawiony obraz całego „Zośkowego” środowiska. Inteligenckiego, patriotycznego, harcerskiego… – mówił portalowi niezalezna.pl zaniepokojony Tadeusz Filipkowski, rzecznik Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej.

Reżyser przyznaje, że jest to wymyślona fabuła, ale robi harcerzom i weteranom Szarych Szeregów krzywdę ukazując Rudego, Zośkę i Alka jako lekkomyślnych „gówniarzy”.

Film już przed premierą był krytykowany, kiedy nieliczni mogli obejrzeć jeszcze nie zmontowany materiał z filmu, np. w artykule „Sponiewierane Szare Szeregi” z dn. 12 lutego w „Naszym Dzienniku”, przez co wycofania nazwiska żądał między innymi właściciel praw autorskich, wnuk Aleksandra Kamińskiego, Wojciech Feleszko i historyk Grzegorz Nowik. Gliński uważa, że zrobił film o Braterstwie, Przyjaźni, Miłości i prawdziwym Patriotyzmie i powinna go oglądać dzisiejsza młodzież”. Niestety, Rada Fundacji Harcerstwa Drugiego Stulecia w oświadczeniu wydanym 9 lutego 2014 roku uważa, że film budzi niesmak i oburzenie oraz nie zasługuje na rekomendowanie go młodzieży.

Powered by WordPress and HQ Premium Themes